XXI wiek to zdecydowanie era komputerów, tabletów i wszystkich smart urządzeń, które absorbują nasz czas i uwagę niejednokrotnie ograniczając aktywność fizyczną. W pozycji siedzącej coraz częściej pracujemy, przemieszczamy się, a nawet odpoczywamy. To, że nasze ciało potrzebuje ruchu oraz to, że pozycja siedząca niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu wiemy wszyscy.
Długotrwałe siedzenie może powodować dyskomfort, ból, a nawet zaburzać pracę mięśni, powięzi i stawów, co w konsekwencji prowadzić może do ich uszkodzenia. Szczególnie dotyczy to mięśni, których zadaniem jest stabilizacja i ochrona kręgosłupa przed uszkodzeniami.
Szacuje się, że przeciętny Polak spędza w pozycji siedzącej około 8-9 godzin dziennie czyli więcej niż w pozycji leżącej podczas snu. Ponadto dzieci w wieku szkolnym, wg danych z 2011 roku, siedzą nawet 11 godzin w ciągu doby. Co więcej nawet regularna, codzienna, godzinna aktywność fizyczna nie jest w stanie zrekompensować szkód, jakie powstają w czasie kilku godzin siedzenia.
W związku z tym, że pozycja siedząca zdominowała nasze życie, zaczęto zastanawiać się nad tym jak powinien wyglądać idealny siad. Analizowano tę kwestię m.in. pod kątem ustawienia miednicy w czasie siadu i zauważono, że każdy siad jest mniej lub bardziej niekorzystny. Ponadto stwierdzono, że człowiek jest w stanie utrzymywać „skorygowaną” pozycję siedzącą przez bardzo krótki okres czasu- 5-10 minut, a następnie przestaje kontrolować ułożenie ciała na rzecz aktywności zawodowej.
Nie zmienimy tego, że współczesny świat zmierza w kierunku ograniczenia aktywności na rzecz pracy w pozycji siedzącej. Możemy jedynie minimalizować skutki takiego trybu życia. Wiedząc, że idealny siad nie istnieje powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sygnały, jakie wysyła nasz organizm. Oczywiście możemy wspomagać się najlepszymi krzesłami, klękosiadami i innymi sprzętami, mającymi poprawić nasz komfort, ale nic nie zastąpi ruchu. Oczywiście najlepiej jest, jeśli stanowisko pracy zorganizowane jest w sposób ergonomiczny- komputer na odpowiedniej wysokości, zapewnione podparcie dla przedramion, stóp itp. Jednak reagowanie na sygnały wysyłane przez ciało jest niezastąpione.
W związku z tym, że coraz częściej nasza praca wiąże się z długotrwałym przyjmowaniem pozycji siedzącej, wiele osób doświadcza ogromnego dyskomfortu już po chwili siedzenia. Odczuwanie dyskomfortu z kolei bardzo niekorzystnie wpływa na naszą produktywność i zdolność koncentracji.
Dlatego, jeśli tylko poczujemy dyskomfort powinniśmy reagować szybko. Warto robić nawet krótkie, ale częste przerwy na wykonanie kilku prostych ćwiczeń- marsz w miejscu, przeciągnięcie się, kilka skłonów, krążenia biodrami oraz praca nad wspomnianą we wcześniejszych postach stabilizacją centralną kręgosłupa powinny przynieść oczekiwany efekt.
Na koniec piękne podsumowanie dzisiejszego tematu:)