Stabilny kręgosłup- test

Postanowiłem umieścić ten wpis, ponieważ trafia do mnie coraz więcej młodych osób skarżących się na ból pleców. Są to osoby aktywne zawodowo, którym ta sytuacja uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Dzisiaj zaproponuję Wam krótki test dzięki któremu dowiecie się czy Wasz kręgosłup jest dostatecznie chroniony.

To, o czym chcę powiedzieć, to absolutna podstawa zdrowych pleców. To tzw Core Stability- czyli stabilizacja centralna.

Upraszczając chodzi w tym o to, aby podczas wykonywania jakiegokolwiek ruchu- np. sięgania ręką po jakiś przedmiot, Twój kręgosłup był odpowiednio zabezpieczony. Aby tak było- mięśnie, które go stabilizują muszą być wystarczająco silne i co równie ważne- napiąć się o ułamek sekundy wcześniej niż wykonasz ruch.

Test, który Ci chcę Ci zaproponować pokaże Ci czy Twoje mięśnie stabilizują kręgosłup wystarczająco.

Test polega na przyjęciu odpowiedniej pozycji wyjściowej i utrzymaniu jej (z małymi modyfikacjami) przez 45 sekund.

Dobrze wykonywać test bokiem do lustra tak, aby mieć kontrolę nad swoją pozycją. Można też poprosić drugą osobę lub po prostu nagrać test po to, by upewnić się, że przez cały czas wykonywania testu pozycja wyjściowa była utrzymywana poprawnie.

Pamiętaj, że jeśli tracisz kontrolę nad pozycją wyjściową, nie jesteś w stanie poprawnie jej utrzymać- przerwij test, gdyż zwiększa to ryzyko urazu.

Jeśli wykonałeś test prawidłowo, bez wysiłku- gratuluję- Twój kręgosłup ma solidną podstawę.

Jeśli natomiast test sprawił Ci trudność lub w ogóle nie udało Ci się go ukończyć, zapraszam do przeczytania kolejnego wpisu, w którym pokażę ćwiczenie, dzięki któremu w zaledwie kilka minut dziennie poprawisz stabilność swojego kręgosłupa.

Przemek Paleczny